Czy aikido to jedynie obronna forma walki

Zazwyczaj walka kojarzy nam się z atakiem. Aikido jest jednak czymś innym. Jedynym w swoim rodzaju. Czy aikido to jedynie obronna forma walki? Owszem. To japońska sztuka walki obronnej. W takiej formie, jaką znamy ją dzisiaj, jest dość młoda. To skrupulatna i bardzo sprecyzowana dyscyplina. Można powiedzieć o stu pięćdziesięciu podstawowych ruchach w aikido. Odmian tych ruchów jest z kolei przeszło dziesięć tysięcy. Aikido pozwala na to, by obronić się właściwie przed większością formą ataków. Bez względu na to, czy jest się w pozycji siedzącej czy się stoi, można obronić się nie tylko przed jednym, ale i przed wieloma atakującymi.

Tanto-dori-kote-gaeshi1-300x214

To zatem nie tylko szlachetna sztuka walki, ale bardzo przydatna. Ten rodzaj samoobrony warty jest opanowania do perfekcji, bo nie tylko poprawia ogólną kondycję, ale i może pomóc w sytuacji kryzysowej. Obronny charakter aikido nie powoduje rozwoju agresji. W tym rodzaju wysiłku ruchowego jest raczej rodzaj uspokojenia i wyciszenia psychicznego z racji zaspokojenia ludzkiej potrzeby znajdowania się w ruchu. Ponadto, kiedy trenujemy aikido, poprawia nam się znacznie kondycja, a do tego rozwijamy swoją wyobraźnię przestrzenną. Ten relaks psychiczny jest nie do przecenienia.

Głownie w technice wykorzystywane są rzuty i dźwignie, bo ten rodzaj walki to przede wszystkim nauka reagowania. Powtarzalność tych samych ruchów i ich na pozór monotonnych sekwencji to zasada mnemotechniczna – łatwiej przyswajamy i głębiej wchodzi nam do pamięci i psychiki taki rodzaj nauki. Pozwala to na swoistą automatyczność w momencie, kiedy trzeba szybko podjąć reakcję. Warto pamiętać, że agresja to pojęcie, które w aikido nie istnieje. Jest tylko odpowiedzią na atak. Aikido to sztuka walki obronnej, ale i sztuka myślenia. To styl życia, harmonia z samym sobą i wyciszenie w świadomości, że w razie ataku nie ma miejsca na panikę, bo dzięki posiadanej umiejętności obrony zwyczajnie nie ma takiej potrzeby. To świadomość, że w razie niespodziewanej sytuacji zawsze znajdzie się jakieś wyjście. Poznaj także Gry Hot Spot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *